Przełącz
WFS
Odpowiedź
21.07.14 12:18
Jak wyglada dostęp do usługi WFS po wyłaczeniu geoportalu 1? Dlaczego przestał być publiczny? Jak uzyskac wymagane haslo i login?
0 (0 Głosy)

RE: WFS
Odpowiedź
24.07.14 14:24 jako odpowiedź na Janek.
Usługi WFS w Geoportalu 1 miały charakter testowy i wraz z wyłączeniem Geoportalu 1 zostały wyłączone. Dostęp do obecnie udostępnianych usług pobierania danych jest ograniczony tylko dla autoryzowanych użytkowników, w chwili obecnej są to administratorzy i osoby pracujące przy projektach powiązanych z Geoportalem.
Pozdrawiam.
0 (0 Głosy)

Odpowiedź
29.07.14 09:39 jako odpowiedź na Michał.
Przykro słyszec. To była jednak bardzo użyteczna usługa. Pisze Pan "w chwili obecnej" rozumiem więc, ze jest szansa na powrót usługi w formie ogólnodostępnej?

Pozdrawiam

PS
Mam prośbę o dopisywanie sie w tym wątku osób które korzystały z usługi WFS. Moze jest nas więcej i wpłynie to na decyzję o otwarciu dostępu.
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
29.07.14 12:11 jako odpowiedź na Michał.
Rzeczywiście... przykro, że tak dobrą usługę wyłączono. Była bardzo pomocna przy tworzeniu map do celów projektowych dla większych obszarów, czy odszukaniu się i lokalizacji w nieznanym terenie. PRZYWRÓĆCIE TĄ USŁUGĘ. Niech dalej będzie jako usługa testowa czy eksperymentalna, ale niech jest.
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
04.08.14 10:53 jako odpowiedź na Janek.
zgadzam się z przedmówcami.

dostęp do informacji powinien być ogólnodostepny.

należy zaznaczyc że część z nich jest informacją o środowisku. i nie powinno stwarzać problemu ich pobranie i przetwarzanie we własnym zakresie.
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
05.08.14 14:00 jako odpowiedź na Janek.
zdecydowanie... usługa WFS powinna być ogólnodostępna - bardzo ułatwiała życie
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
14.09.14 15:33 jako odpowiedź na Jakub Cofała.
Też jestem za tym żeby można było pobierać z wfs bez żadnych komplikacji.
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
18.11.14 00:51 jako odpowiedź na Tomasz Kobus.
Jestem też mega niezadowolony z braku dostępu przez WFS. Prosimy zatem o udostępnienie kont. Możemy także pomagać i zwracać uwagę na problemy z danymi etc. Chcemy integrować systemy...
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
04.12.14 10:31 jako odpowiedź na Janek.
Popieram inicjartywę aby usługa WFS dla działek geoportalu była ogólnodostępna - bardzo ułatwiała życie
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
08.01.15 14:06 jako odpowiedź na Damian.
Damian:
Popieram inicjartywę aby usługa WFS dla działek geoportalu była ogólnodostępna - bardzo ułatwiała życie

popieram
+3 (3 Głosy)

Odpowiedź
20.01.15 10:34 jako odpowiedź na Janek.
Janek:
Przykro słyszec. To była jednak bardzo użyteczna usługa. Pisze Pan "w chwili obecnej" rozumiem więc, ze jest szansa na powrót usługi w formie ogólnodostępnej?

Pozdrawiam

PS
Mam prośbę o dopisywanie sie w tym wątku osób które korzystały z usługi WFS. Moze jest nas więcej i wpłynie to na decyzję o otwarciu dostępu.
To jest naprawde przykre że WFS nie są dostępne dla wszystkich, dopisuje się do porśby o otwarty dostęp 
+2 (2 Głosy)

Odpowiedź
18.03.15 22:11 jako odpowiedź na Janek.
Geoportal i jego możliwość dodwania nowych map miał na celu być uniwersalnym narzędziem, który łączył by informacje z wielu map szczegółowych. Niestety odbierając WFS i tak trzeba szukać danych na innych stronach i portalach np. w Ikarze.
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
19.03.15 12:05 jako odpowiedź na Michał Kassner.
Rzeczywiście WFS był bardzo użyteczny, znacznie przyspieszał pobieranie danych. No cóż szkoda :-(
+1 (1 Głos)

Odpowiedź
27.03.15 18:54 jako odpowiedź na Sebastian Marek Orzeł.
Szanowni koledzy i koleżanki geodeci.
Pewnego dnia GUGiK nasz wspaniały patron wpadł na pomysł aby odciąć nas od możliwości pobierania danych wektorowych. Funkcja ta była niezwykle przydatna chociażby do sporządzania wstępnych kalkulacji roboty, dane te wykorzystując tylko do celów poglądowych ułatwiały życie myślę nie tylko mnie. Czy nie można byłoby się skrzyknąć i skonstruować wspólnej petycji do władz GUGiK o przywrócenie tej funkcji, jeżeli władze GUGiK nie maja ochoty aby te dane były powszechnie dostępne to można zaproponować żeby dostęp z możliwością pobierania danych wektorowych był po uzyskaniu loginu i hasła do geoportalu np dla firm geodezyjnych lub geodetów uprawnionych tak jak ma to administracja geodezyjna, jestem zdania że GUGiK to nasz wspólny, realizowany za nasze wspólne pieniądze portal branżowy i chyba można wymagać od GGK współpracy i pomocy w szerokim tego słowa znaczeniu przynajmniej dla środowiska geodezyjnego. Proszę o opinię na ten temat wszystkich zainteresowanych. Może też dobrym pomysłem byłoby namówić do współpracy w tym temacie (chodzi o poparcie) np SGP lub inną organizację.
pozdrawiam
Tomek
+3 (3 Głosy)

Odpowiedź
24.02.16 10:55 jako odpowiedź na Tomasz Nowak.
Patycja myślę nic nie da. Trzeba raczej naciskać tu - na forum. Problemem jak zwykle będzie brak odpowiedniej ilości ludzi, którzy "będą mieli znaczenie" dla samego portalu.

Pozdrawiam
__
Michał

Odpowiedź
24.02.16 08:21 jako odpowiedź na Tomasz Nowak.
Zgadzam się z przedmówcą. Skoro można korzystac z wfs z działkami to czemu nie WFS? Z punktu widzenia obciążenia serwerów WFS jest oszczędniejszy. Zakresów i tak używamy poglądowo - w przypadku jakichkolwiek robót i tak trzeba pobierać ewidencję z podgików. WFS z geoportalu - póki działał - pomagał choćby szybciej przygotować większe zamówienia na ewidencję.

Swoją drogą, czy ktoś wie kto jest "autoryzowanym użytkownikiem? Pytał ktoś GUGiK o dostęp?

pozdrawiam
0 (0 Głosy)

Odpowiedź
29.02.16 09:51 jako odpowiedź na Piotr Wojciech Masłowski.
Szanowni Państwo,
Dane o charakterze katastralnym dostępne są bezpłatnie jako informacja publiczna. Przypominamy, że źródłem tych danych jest system LPIS (System identyfikacji działek rolnych), mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni.
Dane te nie są danymi ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Aby uzyskać dostęp do usługi pobierania tych danych należy złożyć wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii
0 (0 Głosy)

Odpowiedź
13.04.16 06:13 jako odpowiedź na Piotr.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ukłon w stronę GUGiKu również za udostępnienie danych o charakterze katastralnym w plikach zip - bez logowania - to w znacznym stopniu upraszcza sprawę. emoticon Można je znaleźć tutaj:
http://www.geoportal.gov.pl/web/guest/DOCHK
Działki z tego wektora wykorzystujemy właśnie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni. W przypadku konieczności pozyskania dokładnych danych ewidencyjnych i tak zwracamy się do Podgików.

Pozdrawiam wszystkich
0 (0 Głosy)

Odpowiedź
13.04.16 16:54 jako odpowiedź na Piotr Wojciech Masłowski.
Tak, zgadza się od jakiegoś czasu dane o charakterze katastralnym dostępne są do ściągnięcia bez logowania w formacie .shp spakowane w zip-ach. Dane udostepniane usługą ATOM http://www.geoportal.gov.pl/usluga-pobierania-atom.

Pozdrawiam
0 (0 Głosy)

Odpowiedź
20.05.16 10:29 jako odpowiedź na Piotr.
W pełni popieram usługę WFS